Google Pagerank Algoritması

Google Pagerank Algoritması

Günümüzde tamamen geçerliliğini yitirmiş, artık herhangi bir etkisi bulunmayan eski Google Pagerank Algoritmasından bilgi amaçlı bahsedeğiz.

Eskiden web siteleri site içi SEO ve site dışı SEO optimizasyonları ile yaptıkları olumlu doğal seo çalışmaları sayesinde zamanla otoriter hali gelmekteydiler. Google, illegal yol izlemeyen, tamamen doğal yollarla çalışmalarını tamamlayan sitelere örnek davranış notu olarak Pagerank atar ve zamanla sitenin gidişatına göre bu değerleri minimum 1 maximum 10  arasında yükseltirdi. Pagerank değerlerinin web sitelere oldukça güçlü bir artısı vardı. Örneğin;  Bir çok webmaster forumunda yer alan link değişim kategorilerinde Pagerank değerleri ön plana çıkartılarak ücretli link alışverişleri yapılırdı. Ve pagerank değerleri yüksek bir siteden alınan ücretli veya ücretsiz bağlantılar sitemize zamanla olumlu etkiler yansıtabilmekteydi.

Fakat web site sahipleri bu olayı gereğinden fazla abartarak Google’nin gözüne batmasını sağlamış bulundular. Google’da bu sebeple Pagerank değerlerini tamamen durdurarak, bundan sonra ki dönemde pagerank atama devrimini kapatmış oldu. Fakat pagerank değerine sahip sitelerin değerleri istatistiklere bakıldığı zaman görülebiliyordu yani Google algoritmasını durdurmuştu tamamen yok etmemişti. Son 1 yıl içerisinde Google var olan sitelerde’ki Pagerank Değerlerini de tamamen sıfırlamayı tercih ederek akıllıca bir karar verdiğini düşünüyoruz. SEO konularına yeni dahil olan arkadaşlarımız için yine de Pagerank olayını biraz daha açmak isteriz, her ne kadar etkisi geçmiş olsada bilgi bilgidir deriz daima.

Pagerank-Algoritmasi

Pageranka Algoritması Nedir ?

Pagerank 1 ile 10 arasında değerlere sahip Google tarafından olumlu davranış sergileyen site içi ve site dışı seo çalışmaları sağlıklı ilerleyen otoriter duruma gelmiş web sitelerine verilen değerdir. Site içi linklemelerin seo açısından önemi tartışılmaz derecededir. Ayrıca Pagerank Algoritması ilk faaliyete geçtiği zamanlar’da Google bir web sitesinin ne kadar yaygın olduğuna bakarak değer ataması yapardı. Bu sebeple Pagerank değerini kazanmak için iyi durumda olan web sitelerinden ücretli veya ücretsiz linkler almak, dizinlere kayıt olmak gibi link yaygınlığı sağlanarak Pagerank değerleri elde edilirdi. Fakat Google bunu fark ettiği için suistimale uğradığını anladı ve tamamen sonlandırmış oldu.

Şuan da bir çok webmaster forumunda yer alan link değişim kategorilerinde halen Pagerank değerleri yansıtılarak ücretli satışlar yapılabilmekte. Her ne kadar artık etkisi yok, artık geçersiz desek bile bu işlemler bu şekilde devam etmekte. Bu yüzden olabildiğince daha fazla kitleye ulaşarak bu yanlış çalışmanın önüne geçmek istiyoruz.

Son olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki  Pagerank Değerleri günümüzde tamamen sonlandırılmış işevini yitirmiş, rafa kaldırılmış durumdadır. Pagerank yerine alternatif olarak görülen Site Sayfa Değerlerini ele alabiliriz. Bu konuyuda bir sonra’ki makalemizde açıklayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir