Link Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Link Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu konumuzda link alımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz bunları detaylıca açıklamaya çalışacağız.  Link alımı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Merak edilen konulardan biridir footer link zararlı mı? Bir çok SEO Danışmanı footer link zararlıdır diyerek geçiştirmektedir. İçeriği nedir, neden zararlıdır net olarak pek bilinen birşey değil. Söylemler genellikle sürekli footer link almak spama girmenizi sağlayabilir gibidir. Aslında yanlış söylemiyorlar iyi niyeti suistimal etmemek gerekir. Danışmanın eksik kalan bu cümlesinde demek istediği şey bilinçsizce footer linke yönelmek sizi spama doğru sürükler. Size bunu oturup detaylıca anlatamayacağı için bu şekilde o yoldan uzaklaştırmak isteyecektir. Şimdi footer link ne şekilde alınırsa zararlı olur ve ne şekilde alınırsa yararlı olur bunları detaylıca açıklamaya çalışacağım.

Web siteniz’de düzenli bir içerik akışı yoksa ve daha yeni bir site ise bu şekilde link almamanızı öneriyoruz. Çünkü Google indexiniz çok düşük seviyedeyken 10.000 indexli bir siteden link almak uzun vadeli olumlu bir etki yaratmayacaktır. Footer link alıp 3 5 ay sonra kaldırmakta çok kötü bir davranış şeklidir. Google bu tavrınız sebebiyle devamında sitenizi cezalandırmakta gecikmeyecektir. Çünkü herhangi bir siteden link aldığınız vakit o sitenin tüm konu ve kategorilerinde web siteniz Google tarafından referans olarak algılanacaktır. Ve o link kalkınca Google bu sefer size verilen bağlantıların tümünü zaman içerisinde silecektir. Silerken de sıralamalarınız da sürekli değişim görebilirsiniz, siteniz uzun uzun dalgalanmalara maruz kalacaktır. Ve devamında welcome to sandbox. Hiç SEO çalışması yaptırmamış, 3 5 link çıkışı bulunan, sürekli tanıtım yayınlayan bir siteden de link almak size yarar sağlamayacaktır.
Bu saydıklarımızın hepsi sitenizi tam anlamıyla olumsuz yönde etkileyen yanlış çalışmalardan kaynaklanmaktadır.

Footer Link Alacağım Siteye Nasıl Karar Vermeliyim ?

Öncelikle footer link alacağınız siteyi bir seo danışmanı gibi kendinizce analiz etmelisiniz.
Dikkat etmeniz gereken etkenler şöyle olmalı.

0-Site İçeriğimle Alakalı mı?
1-Site anahtar kelimelerinde otoriter mi?
2-Link çıkışları fazla mı?
3-Sürekli tanıtım yayınlıyor mu?
4-Güncel bir site mi?
5-SEO Çalışmalarına Önem Vermiş mi?

0 -Link while yani link ağınızı kurmaya başlarken ilk alımlarda dikkat etmeniz gereken en önemli konu sitenin sizin içeriğinizle alakalı olup olmadığıdır. Kesinlikle ilk link alımları içerikdaş sitelerden oluşmalıdır.

1- Link alacağınız siteyi Google’da domain.com olarak aratın, karşınıza sitenin Alt Bağlantıları çıkmıyorsa ve sosyal medya hesapları çıkmıyorsa, site hakkında pek bir bilgi bulunmuyorsa o site otoriter olmayan kendine faydası olmayan size de yararı olmayacak olan uçurum kenarında bir sitedir.

2- Google bir sitenin gücünü, aldığı bağlantılara paylaştırır. Bir sitede çok fazla link çıkışı bulunuyorsa o site sömürülüyor demektir. Sömürülen bir sitenin size referans olması, hiç olmamasından daha iyidir. O size değil, aksine siz ona zarar verirsiniz bu sefer o linki ekleterek. Buda o sitenin daha çabuk dibe batmasını sağlayacaktır uyarın.

3- 3. madde ile 5. madde etkileşimlidir. Tanıtım yayınlıyorsa hangi sitelerin tanıtımlarını yayınlıyor? Tanıtım yayınlıyorsa site içinde ve dışında SEO çalışmalarına bu denli etkili yöneliyor mu? Eğer sadece tanıtım yayınlıyor ve seo çalışması ile siteyi desteklemiyorsa yayınlanan tanıtım yazıları sitenin var olan otoritesini kısa zamanda yok edecektir. Ve sizin aldığınız link zaman içerisinde daha faydasız hale gelecektir. Bu yüzden almamanız daha faydalı olacaktır.

4- Düzenli içerik akışı olmayan siteler genellikle paravan olarak kullanılır. Bu tarz sitelerde en son eklenen 10 konuya dikkat edin hangi tarih aralıklarında eklenmiş. Eğer tarihler 2 ay önce 3 ay önce gibi gözünüze çarpıyorsa bu site size çok fazla referans bağlantı göndermeyecektir ve bu sitede yeteri kadar SEO çalışması yapılmıyordur. Bu sebeple kendi haline bırakılmış boş bir siteden link almak size hiç bir yarar sağlamayacaktır.

5- En önemli maddeye geldik. SEO çalışmalarına ne kadar önem vermiş. Bu konuda bazı sitelerden yardım almanızı öneriyoruz. Örneğin; Seoprofiler.com sitesinde bir üyelik hesabı açarak 2 adet siteyi takibe alabiliyorsunuz ve 2 site haricinde istediğiniz kadar siteninde backlinklerine dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz olarak sunulan seoprofiler.com da Link Profiler menüsünde link alacağınız site için bakmanız gereken bilgiler, öncelikle kaç adet backlinki var? Bu backlinkler hangi sitelerden ne şekilde alınmış? Yabancı sitelerden backlinki var mı? Ayrıca Pages bölümünde görebileceğiniz bu backlinkler hangi sayfalara alınmış gösteriliyor. Bu şekilde link alacağınız sitenin sağlamlığına bir seo danışmanı gözüyle karar verebilirsiniz. Bu sorguları resimli olarakta gösterelim. Resimlere tıklayarak yakından bakınız.

Aşşağıda web sitesinin backlink sayısı bulunmaktadır. Yaptığı SEO çalışmaları ile Toplam’da 1.061 referans bağlantı elde etmiş.

Backlink-Sayisi

Backlink Sayısı

Pages bölümünde sitenin hangi bölümlerine çalışma sağlanmış? Bize gelebilecek olan tüm sayfalar yeteri kadar güçlü mü? Aşağıda gördüğünüz gibi web sitesinde bulunan tüm kategorilere ayrı ayrı çalışmalar sağlanmış. Yani bize gelen tüm bağlantılar kalitelidir diyebiliriz. Fakat hangi sitelerden çalışma sağlamış onları da görmemiz gerekir.

Hangi-Sayfalara-Calismis

Hangi sitelerden backlink çalışması yapmış? Eğer yanlış sitelerden çalışma yapmış ise bize uzun vadede zarar verecektir. Ve alınan linkin de bir önemi olmayacaktır. Gizlilik esastır bu sebeple yazıları buğuladık ama site genellikle sağlam türkçe sitelerden çalışma sağlamakta olduğunun bilgisini verelim. 1 2 adet ziyaretçi defteri görülüyor az olmasından dolayı site için herhangi bir problem yaratmayacaktır. Fakat uyaralım bu konuda, ziyaretçi defteri, blog yorumlar, toplist siteleri ile yapacağınız seo çalışmaları zararlıdır sitenizi spama sokan çalışmalardır. Yapmayınız. Devam edelim.

Hangi-Sitelerden-Calismis

Son olarak;  Eğer site düzgün ve temiz bir site ise, seo yönünden de otoriter ama daha çok ana sayfasına çalışmalar sağlanmış ise alacağınız linki sadece ana sayfasını görecek şekilde almanızı öneririz. Yani diğer konu ve kategorilerde linkiniz gözükmesin bu tip sitelerde sadece güçlü olan ana sayfanın bağlantısını Google referans olarak size versin. O link kalkarsa da sizin için büyük bir probleme yol açmaz giden 1 adet link olur ama yine de sıralamanıza etki eder. Ayrıca değinmediğimiz önemli bir konu var oda Nofollow ve Dofollow link dağılımıdır. Bu konuda uzun uzadıya anlatılabilecek bir çalışma şeklidir. Bu konuyu’da detaylı olarak işlememiz gerekir.

Not : Bir siteye link ekletiyorsanız sorun yaşanmadıkça kaldırma taraftarı olmayın. Sitenizi sürekli güncel tutarak site dışı seo çalışmalarınızı daha da etkili hale getirin. Dışarıda yaptığınız çalışmada kullandığınız bağlantılardan Google sitenize her gelişinde güncel bir içerik görmeli. Ve sizi sürekli güncel bir yapıda gördüğü takdir de daha iyi bir sıralama pozisyonu almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir