Özgün SEO Çalışması Nedir?

Özgün SEO Çalışması Nedir?

Özgün SEO çalışmları hakkında bu makalemizi okumanızı önermekteyiz. Özgün içerik ile kopya içerik arasında ki farkları detaylarıyla ele almaya çalıştık.

Özgün Çalışma Nedir ?

  • Sitenize eklediğiniz her konu daha önce bir yerde yayınlanmamış olmalı.
  • Sitenize eklediğiniz resimlerde düzeltmeler yaparak farklılaştırın.
  • Tanıtım yazılarınızın hepsi, daha önce kullanılmamış özgün yazılar olmalı.
  • Forum sitelerinde yaptığınız site tanıtımları ayrı ayrı özgün yazılardan oluşmalı.
  • Sosyal Medya’da sitenizle ilgili tüm paylaşımlarınız ayrı ayrı özgün olmalı.
  • Kullandığınız tasarım/yazılımın size özel olması’da özgünlük adına artı bir puandır.

Kısacası özgünlük herşeydir. Google’nin bu konuda tavrı gayet net. Web siteniz için yapacağınız SEO çalışmalarınız ile birlikte kalitenizi yansıtan size ait olan yazılarla rakiplerinizden bir adım önde olmanız kaçınılmaz olandır.

Kopya içerik ile beslenen siteler genellikle spam siteleridir. Örneğin benim rastladığım Almanca bir site için başka bir siteye api yazılmış ve hedef alman sitesi ne eklerse eklesin spinleyerek belirtilen siteye de yazı farklı bir şekilde ekleniyor. Bazı arkadaşlarımız yazıları spinleyince 2 3 kelime değiştirince özgün olduğunu düşünmektedir bu durumun tamamen yanlış olduğunu belirtmek isterim. Bu yüzden ayda bir domain değiştirmek zorunda kalıyormuş kendileri, çünkü Google sandığınız kadar kola lokma değil 🙂

Sitenizin bir ayda yüzlerce indexe sahip olmasına gerek yok. 100 adet kopya içeriği olan bir sitenin konumunu 1 adet orjinal içerik çok kolay bir şekilde kendi kalite ve otoritesi ile yok edebilir. Çünkü kopya içerik yok olmak için vardır.

Kopya İçerik Neden Yarar Sağlamaz ?

Bunu bir örnekle açıklayalım. Şuan okuduğunuz yazıyı başka bir seo sitesinden alıp YontemSEO.com adresinde yayınlıyor olsaydık eğer, yazı içerisinde herhangi bir cümleyi Google’da arattığımız zaman makaleyi aldığımız siteyi Google bize öncelikli olarak gösterecektir. Yani demek istiyor’ki bu yazıyı ben bu siteden aldım ilk önce kalite bu firmanın, söz hakkı bu firmaya aittir benim için, sen sadece kopya içerik girerek onun yazısını desteklemişsin. SEO anlamında da hiç bir zaman kopya içerik girilen site orjinal sitelerin rakibi olamaz. O konuma asla ulaşamaz diyebiliriz.

Tasarım/Yazılım’da Özgünlük Nedir?

Bir çok kullanıcı WordPress altyapısını kullanmakta, siteniz için iyi bir seçim. Fakat bazı web sitelerinde satılan WordPress temalarını onlarca hatta yüzler kişi satın alarak kullanıyor. Bu kötü bir şey değil, sizi spam olarak görmez en azından. Ama kullandığınız tasarımın kodlamasında ve grafiklerinde düzenlemeler yaparak, temayı diğer kullanıcılardan farklı olarak kullanarak daha iyi bir ilerleme kaydetmeniz de mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin; Codecanyon gibi web sitelerinde WordPress için envai çeşit eklentiler bulunmaktadır. Satın aldığınız temanın menüsünü buradan alacağınız bir menü eklentisi ile istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
Örneğin; Temanız ile birlikte gelen Sliderin yerine Premium bir slider alarak diğerlerinden farklı olabilirsiniz.
Örneğin; Temanızın css ve javascript kodlarını sıkıştırıp kullanmanız, temanızın orjinalinden daha hızlı olmasını sağlayarak daha özgün bir yapıya ulaşmanızıda sağlayacaktır.

Css ve JavaScript dosyalarının sıkıştırılma işlemleri özgünlük olarak anlatılmaz bir çok seo sitesinde fakat a sitesi ile b sitesi aynı tasarımı kullanırken, Google’a göre a sitesi b sitesinden daha dinamik ve hızlı bir yapıda ise kesinlikle a sitesi artı puan kazanacaktır. Bu sebeple kullandığımız tasarım için daima iyileştirmeler yapmamız gerekmektedir.

Panda-Algoritmasi-Ozgunluk-Kontrolu (562 x 212)

Resim Siteleri Kopya İçerik Değil mi ?

Kendini kanıtlamış bir çok resim sitesi piyasada olan resimleri dahi kendi bilgisayarlarında Photoshop ve benzeri programlarla yeniden düzenleyerek, resmin piksellerinden resim içerisinde ki yazılara kadar düzenleyerek hatta bazıları kendi logolarınıda ekleyerek yayın yapmaktadırlar. Bazıları ise kullanıcılardan gelen, kullanıcılarının çekmiş olduğu resimleri yayınlamaktadırlar. Bu şekilde özgünlüklerini korumaktadırlar. Ve Google Görseller’de bu orjinal resimler ilk sıralarda yer almaktadırlar. Fakat tabi ki resim siteleri kopya içeriğe daha yatkın. Ve tabi ki kopya içerik olarak çalışan resim siteleri de var. Fakat asılları kadar kaliteli olamıyorlar maalesef. Onlar’da bunun farkındadır umarım.

Özgün çalışmalarımızı kontrol eden algoritmanın adı Panda’dır. Geliştirilen Panda algoritmasından sonra web sitelerinde ki özgün içerik kontrolü artarak daha fazla öneme ve değere sahip olmuş durumda. Bu yazımızda özgünlüğü ele alabildiğimiz kadar almaya çalıştık. Bir diğer yazımızda ise Youtube’de Nasıl Özgün Olunmalı isimli makalemizi yayına alacağız. Bizi takip etmeye devam edin. İyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir