Android Uygulamalarında Verdiğiniz İzinlere Dikkat Edin!

Android Uygulamalarında Verdiğiniz İzinlere Dikkat Edin!

Birçoğumuz Android işletim sistemi kullanan telefonları tercih ediyoruz. Bunun nedeni bu telefonların hem daha ucuz olması hem de daha özgür bir kullanım vaat etmesidir. Ancak Android hiçbir zaman IOS kadar güvenilir olamıyor. Her yıl 400 bin gmail hesabı Android açıkları nedeniyle çalınıyor, fakat bu dile getirilmiyor. Tek bir Icloud hesabı çalındığında ise tabiri caizse dünya yerinden oynuyor. Bu durum artık Android kullanıcılarının da kullandıkları işletim sistemine çok fazla güvenmediklerini gösteriyor. Fakat yine de tedbiri elden bırakmamak gerek. Android telefonlarımız sayesinde çoğu zaman banka hesaplarımıza bile bakabiliyoruz. İşte bu durum işletim sistemini daha da tehlikeli kılıyor. Android telefon kullanırken mağdur olmamak için uygulamalara verilen izinlere dikkat etmek gerekiyor. Gerekirse izin vermemek için bazı uygulamaları kullanmamanız bile gerekebilir.

android-uygulamalarinda-verdiginiz-izinlere-dikkat-edin

APK İndirmeyin!

Google Play’de ücretli olarak bulunan bazı uygulamaların APK versiyonları internette ücretsiz olarak yayınlanmış durumda. Ancak bu APK dosyaları sanıldığı kadar güvenli değil. Çünkü bu dosyaların içine çeşitli virüsler de koyulabiliyor. Android telefonlarınızın bunları algılaması söz konusu bile olamaz. Çünkü zaten hiçbir Android telefon APK kurulumuna izin vermiyor. Ancak ayarlar kısmına girerek APK kurulumunu aktif edebiliyorsunuz. Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman da Android işletim sistemi sizleri uygulamanın zararlı olacağı konusunda uyarmakla kalıyor. Daha sonra hesap şifreleriniz çalınabiliyor, banka hesaplarınız boşaltılabiliyor. Kısacası telefonunuzun kontrolü tamamen başka bir kişinin eline geçebiliyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar APK dosyalarından uzak durmak gerekiyor.

Uygulama İzinlerine Dikkat Edin

Play Store’da buluna uygulamalardan bazıları da sizlere sorun yaşatabilir. Bu nedenle çok büyük bir firmanın uygulamasını indirmediğiniz sürece uygulama izinlerine vermemeniz gerekiyor. Özellikle telefondaki belgelerinize ve internet erişimine izin isteyen uygulamalardan uzak durmalısınız. Bu uygulamalar telefonunuzdaki bilgilerin kopyalanmasına ve bilgilerin internete sızdırılmasına neden olabilir. Bu nedenle uygulamalara izin verirken son derece dikkatli olmalı, tehlikeli bulduğunuz uygulamaları ise Google Play’e bildirmelisiniz. Ancak bu şekilde Android işletim sistemi bulunan akıllı telefonunuzu daha güvenli bir şekilde kullanabilmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA