E Posta Pazarlaması Nedir?

E Posta Pazarlaması Nedir?

E posta pazarlaması, ya da bilinen orijinal adıyla mailing işletmelerin güncel kampanyaları ya da ürünleri için potansiyel müşteri adaylarıyla mail yoluyla iletişim kurmalarıdır. Bu mail bazen bir kampanyayı bazen de önemli bir bilgiyi içerisinde barındırabilir. Bu tamamen mailing sistemini kullanan şahıs ya da işletmeye bağlıdır.

e-posta-pazarlama-nasil-yapilir

Mailing artık eskisi kadar göz önünde olan bir sistem olmasa da etkili kullanıldığında hala işe yarıyor. Şu anda bu sistemin eskisi kadar etkili olmamasındaki tek etken sürekli mail atmayı tercih eden işletmelerden kaynaklanıyor. Zira Outlook, Yahoo ve Gmail gibi çeşitli mail sağlayıcıları artık aynı adresten arka arkaya gelen mailleri spam olarak algılıyor. Bu engeli ise sadece mail hesabının sahibi kaldırabiliyor. Netice olarak artık mailing sistemiyle eskisi kadar çok insana ulaşılamıyor.

Eğer e posta pazarlamasının işinize yarayacağını düşünüyorsanız attığınız adımları iyi değerlendirmeli ve daha sonrasında işlem yapmalısınız. Çünkü e posta pazarlaması size müşteri kazandırabileceği kaybettirebilir de. Bu sistemi başarıyla kullanabilmek için mutlaka etkili pazarlama stratejilerini belirlemeniz gerekiyor. Örneğin her gün mail abonelerinize mail atmak yerine sadece haftada bir gün kişiye özel mail atabilirsiniz. Özellikle e ticaret siteleri için çeşitli müşteri tanıma uygulamaları var. Bunları sitenize entegre ettiğinizde kimin hangi ürünlere baktığını, hangi ürünleri aldığını görebiliyorsunuz. Örneğin bir kişi bir ürüne bakıp almamışsa, daha sonra aynı ürün için indirim yapılmışsa bunun bilgisini e posta sayesinde o kişiye verebilirsiniz. Eğer e posta pazarlaması sistemini bu gibi durumlarda kullanırsanız gerçekten ciddi bir geri dönüş elde edersiniz. Yani hem daha fazla ürün satmış olur hem de ilgili bir satıcı imajı çizmiş olursunuz.

E posta pazarlaması yönteminin sizlere zarar vermemesi için bu özelliği çok aktif kullanmamanız gerekiyor. Sadece gerçekten kaçırılmaması gereken bir kampanyanız olduğunda ya da oldukça revaçta olan bir ürünü satmaya başladığınızda bu özelliği kullanmalısınız. Ancak bu sayede geri dönüşleri arttırabilir, e posta pazarlaması sisteminin size zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA