E-Ticaret Sitelerinde Domain’in Önemi

E-Ticaret Sitelerinde Domain’in Önemi

E ticaret sitesi açmak isteyen kişilerin dikkatli bir şekilde araştırma yapmaları ve siteyi açmaya hazırlanmaları gerekiyor. Ancak bu şekilde kaliteli ve işe yarar bir e ticaret sitesi açılabilir. Günümüzde yüzlerce e ticaret sitesi olsa da bunlardan yalnızca belli bir kısmı gerçekten ciddi anlamda kazanç elde edebiliyor. Diğer siteler ise insanların asla farkına varmayacakları siteler olarak bir yerden sonra kapanıyor. Bir e ticaret sitesinde önemli olan birçok etken vardır, bunlardan biri de sitenin isminin akılda kalıcılığıdır. Eğer akılda kalabilen bir isim bulduysanız başarılı bir şekilde başlamış olursunuz. Ancak akılda kalabilen bir isim bulamadıysanız yükselmek sizin için çok zor hale gelecektir. Bu söylediklerimizi daha iyi anlamak için şu anda en popüler olan e ticaret sitelerinin isimlerini düşünebilirsiniz. N11, Gittigidiyor, Hepsiburada ve Mizu gibi sitelerin hepsinin ortak yönü akılda kalıcı olmalarıdır. Bunun yanı sıra sitelerin domain adreslerinde herhangi bir Türkçe karakter sorunu olmadığının da farkına varmanız gerekiyor.

e-ticaret-sitelerinde-domainin-onemi

E ticaret siteleriniz için seçmiş olduğunuz domain adresi Türkçe karakter içermiyor ve akılda kalıyorsa doğru bir seçim yapmış olursunuz. E ticaret siteleri müşterileri kazanmayı amaçlar. Bu da ancak sitenin akılda kalıcılığı ile ilgilidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de domain adresinde – ya da Türkçe karakter olmamasıdır. Eğer domain adresinde bunlar varsa doğrudan girişlerinizde bir hayli azalma yaşarsınız. Bu nedenle olabildiği kadar jenerik bir domain seçmeniz gerekmektedir.

Site ismi bir süre sonra markalaşmaya da müsait olmalı. Bu da sitenin isminin kısa ve özgün olması gerektiğini gösteriyor. İlla mantıklı bir tamlama ya da keyword domain bulmanıza gerek yok. Markalaşmaya açık güzel bir kısaltmayı da e ticaret siteleriniz için domain olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda akılda kalıcılığınız artar ve istediğinizi almış olursunuz. Domain seçiminden sonra da dikkat etmeniz gereken birçok kural olacaktır. E ticaret sitelerinde kısa vadede gelir beklemek yanlıştır. Bir e ticaret sitesi açarak kazanmak istiyorsanız öncelikle tüm adımları doğru bir şekilde attığınıza emin olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA