E-Ticaret Sitelerine Adsense Reklamı Alınabilir mi?

E-Ticaret Sitelerine Adsense Reklamı Alınabilir mi?

Bildiğiniz gibi Adsense yasal olan her siteye reklam verebiliyor. Bu siteler arasına e ticaret siteleri de dâhildir. Ancak hiç kimse direkt olarak Adsense reklamlarından kazanmak için e ticaret sitesi açmaz. Fakat bugün ülkemizde en çok tercih edilen e ticaret sitelerine baktığımızda bu sitelerin Adsense reklamları gösterdiğini görebiliyoruz. Bu da e ticaret sitelerinde de reklam gösterilebildiğini ispatlar niteliktedir. Fakat bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Zira Adsense’dan ek bir gelir elde etmek uğruna en büyük rakibinize müşteri kazandırabilirsiniz.

e-ticaret-sitelerine-adsense-reklami-alinabilirmi

E-Ticaret Sitelerine Adsense Reklamları Almanın Faydaları Nelerdir?

N11 ve Gittigidiyor gibi e ticaret sitelerinde aktif bir şekilde Adsense reklamları gösteriliyor. Ancak bu reklamların süzgeçten geçtiğini anlayabiliyoruz. Zira birbirlerine paralel olan ürünleri satan bu iki site birbirlerine ait reklamları göstermiyor. Bu da ancak anlaşmalarla söz konusu olabilir. E ticaret sitelerinde Adsense reklamları göstermek iyi bir tercih olabilir, çünkü bu sitelerdeki tıklanma yüzdesi oldukça yüksek oluyor. Ancak müşteri kaybetme ihtimaliniz de artıyor. Çünkü Adsense reklamları sitedeki içeriklerin kelime analizine göre gösterilir. Bu da içeriğe paralel bir ürünün gösterilmesi anlamına geliyor. Örneğin N11 sitesinde bir bilgisayar incelerken yurtdışında aynı ürünü satan başka bir sitenin reklamı görünebiliyor. Bu durum sitenin müşteri kaybına uğramasına neden olabilir, ancak ürünlere bakan çoğu kişinin amacının bir şeyler satın almak olmadığını düşündüğümüzde sitenin aslında çok da zarar etmediğini görüyoruz.

Çok ciddi manada rekabet olan kelimelerde SEO bile bir yere kadar işe yarıyor. Öyle ki bugün Google’ye laptop yazarak arama yaptığınızda neredeyse ilk 10 sitenin reklamlı olduğunu görürsünüz. Bu durum hak ederek ilk sıraya çıkan sitenin bile ikinci sayfaya gerilemesi anlamına geliyor. Adsense geliri olan bir e ticaret sitesi bu geliri Adwords için harcayarak daha fazla iş yapabilir. Eğer sizler de e ticaret sitelerinize reklam almayı düşünüyorsanız bu söylediğimiz şeyi yapabilirsiniz. Böylece hem SEO ile hem de doğrudan reklamlar ile ziyaretçi kazanmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA