Facebook Norveçlileri Kızdırdı

Facebook Norveçlileri Kızdırdı

Geçtiğimiz günlerde Norveçli bir gazetecinin paylaştığı fotoğraflardan birinin Facebook tarafından kaldırılması nedeniyle Norveç’te tartışmalar başlamıştı. Şimdi de Facebook’u bu durumdan ötürü eleştiren gazetecinin hesabı kapatıldı. Olaylar Norveç Başbakanına kadar ulaştı. Öyle ki Norveç Başbakanı da Facebook’u eleştirdi. Ancak ne Mark Zuckerberg’den ne de Facebook yönetiminden herhangi bir açıklama gelmedi. Olaylar ise şu şekilde gelişti:

facebook-norveclileri-kizdirdi

Norveçli yazar Tom Egeland Facebook hesabından özel bir paylaşım yaptı. Savaşların kötülüğüne ve insanlara verdiği zarara dikkat çekmek isteyen Tom Egeland tam 9 farklı savaş fotoğrafını paylaştı. Fotoğraflardan biri de Vietnamlı vücudu yanan bir kızın kaçtığı ana aitti. Facebook paylaşılan bu fotoğrafı müstehcen olarak algıladı ve sildi. Daha sonra Facebook’u eleştiren Tom Egeland sayfasından bir açıklama yaptı ve Facebook’u suçladı. Tüm dünya tarafından bilinen ve kabul gören bir fotoğrafı kaldırmakla kalmayan Facebook yazarın hesabını da hiçbir açıklama yapmadan sildi. Bu olaylardan sonra Norveç gazetelerinden biri olan Aftenposten Gazetesi Mark Zuckerberg’e açık bir mektup gönderdi.

Aftenposten Mark Zuckerberg’i Eleştirdi

Hem paylaşımı silen hem de yazar Tom Egeland’ın hesabını kapatan Facebook’a en büyük eleştiri Norveç’in önde gelen gazetelerinden biri olan Aftenposten’den geldi. Aftenposten Gazetesi Mark Zuckerberg’e açık bir mektup gönderdi ve bunu yayınladı. Mektupta ise şu yazıyor: “Dinle Mark. Bu ciddi bir iş. Önce çocuk pornografisi ile savaş fotoğrafını ayıramayacak kurallar koyuyorsun, sonra da sağlıksız bir anlayışla bu kuralların uygulanmasına izin veriyorsun. Sonra da kararınız ile ilgili eleştiri ve tartışmaları sansürleyip, eleştiriye cesaret edenleri cezalandırıyorsun. Dünyanın en önemli medyasının özgürlükleri geliştirmeye çalışmak yerine otoriter bir şekilde özgürlükleri sınırlandırması endişe verici.”

Norveç Başbakanı da Facebook’u Eleştirdi

Norveç Başbakanı Erna Solberg de Facebook tarafından yapılan hareketi eleştirdi. Bu tür hareketlerin ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu belirten başbakan internette yapılan tartışmaları desteklediğini söyledi. Bu sayede Norveç Başbakanı gazetecisine de sahip çıkmış oldu. Ancak bunun üzerine bile Facebook’tan resmi bir açıklama yapılmadı, Tom Egeland’ın hesabı da geri açılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA