Facebook’ta Artık Resmi Olarak Ürün Satılabilecek

Facebook’ta Artık Resmi Olarak Ürün Satılabilecek

İnternet sektörünün doğrudan pazarlama stratejileriyle yoğrulması sonucunda artık birçok sitede ürün satışı yapılıyor. Son olarak bu konuda güncellemeye giden Facebook’ta artık ürün satılabilecek. Geçtiğimiz aylarda bir güncellemeyle satış grupları özelliklerini aktif eden Facebook artık doğrudan ürün satışına da izin verecek. Ancak Facebook tarafından ortaya çıkarılan bu özellik ilk aşamada sadece 4 farklı ülkede kullanılacak. Facebook’un bu yeni özelliği sayesinde satış gruplarına giriş yaptığınızda tıpkı e ticaret sitelerinde olduğu gibi karşınıza farklı kategoriler çıkacak. Bu kategorilerden birini seçerek satışta olan ürünlere bakabileceksiniz.

facebookta-artik-resmi-olarak-urun-satilabilecek

Özelliğin Adı Marketplace

Facebook tarafından yapılan bir açıklamayla özelliklerinden bahsedilen bu yeni uygulamanın adı Marketplace olacak. Yakın zamanda büyük bir üne kavuşan Letgo uygulaması tarzında olacak olan özellik sayesinde herkes yakınlarındaki satışta olan ürünleri görebilecek. Böylece diğer satış sitelerine alternatif olarak artık Facebook da kullanılabilecek. Marketplace eklentisi uygulama gibi çalışacağı için yalnızca sosyal medya olarak Facebook’u kullanan kişileri etkilemeyecek. Bu eklentiye ulaşmak için Messenger ve bildirimler sekmesinin arasında yer alan Marketplace sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Marketplace Hangi Ülkelerde Kullanılabilecek?

Marketplace uygulaması ilk aşamada sadece 4 farklı ülkede kullanılabilecek. Bu ülkeler ABD, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda olacak. Uygulama bu ülkelerde kullanılabilecek olsa da uygulamayı herkes kullanamayacak. Çünkü Marketplace uygulaması 18 yaşından büyük bireyler için tasarlandı. Dolayısıyla bu uygulamayı kullanacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Facebook Ödeme ve Faturalara Karışmıyor

İnternet üzerinden ürün almak isteyen bazı kişiler farklı kişiler tarafından dolandırılabiliyor. Bu nedenle Facebook’un eklentisi herkese açık ücretsiz bir uygulama olarak sunuluyor. Dolayısıyla Facebook satılan ürünlerden ve ödemeden sorumlu olmuyor. Facebook üzerinden Marketplace uygulamasını kullanarak ürün alan ya da satan kişiler Facebook’tan herhangi bir şekilde bir şey bekleyemiyor. Facebook’un ödemelere ve faturalara karışmayacak olması bu sosyal medya sitesi üzerinden birçok kişinin dolandırılacağını daha şimdiden gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA