Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması

Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması

Gerçek zamanlı penguen algoritması SPAM içerikli siteler için artık hızlı bir şekilde tespit yapabilmekte. Daha önce bu algoritma bildiğiniz üzere zaten vardı ve işlevini doğru bir şekilde sürdürebiliyordu. Fakat Google, SPAM içerikli siteler için daha katı olabilmek ve daha hızlı önlemler alabilmek adına gerçek zamanlı penguen algoritmasını öne sürmüş bulunmakta. Spam amaçlı oluşturulan kategoriler ve yazı içerikleri index alır almaz, Penguen Algoritması kurallarına uygunluğu değerlendirilerek tespiti hızlı bir şekilde yapılmakta. Yani eskisi gibi site içerisinde değişiklikler yapıp, çalışmalar sağlayıp ne olacağını bekleme sorunu ortadan kalkmış oluyor diyebiliriz.

gercek-zamanli-penguen-algoritmasi-artik-daha-aktif

Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması Artık Daha’da Aktif!

Domain isminiz’de, kategori, sayfalar, anahtar kelime grupları ve içerikleriniz’de etkisini hızlı bir şekilde gösterebilecek. Sitenizde yapılan son güncellemelerinizi index alır almaz işlem yapabilecek. Penguen algoritması ile oluşturulan yeni taramalar ile sitenizin olumlu olumsuz yönleri ile anında tekrar değerlendirilecek.

Gerçek Zamanlı Google Penguen Algoritmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Site içerisinde gizli bir şekilde footer bölümüne veya başka bir bölüme anahtar kelimeler eklemeyin.
 • Ziyaretçilerinizin hoşuna gidebilecek yararlı içeriklere daha fazla önem verin.
 • Aynı içeriğe sahip, benzer içeriklerden kaçının.
 • Link alımlarını abartmayın, kendi sektörünüzde kaliteli sitelerden yararlanın. Sadece ana sayfadan link alın.
 • Kullanıcılarınızı sitenizde yorumlara teşvik edin. Sitenizin güncel kalmasını sağlayın.
 • Ana Sayfanız’da veya içerikleriniz’de gizli link bulundurmayın.
 • Black hat seo tekniklerinden kesinlikle uzak durun.
 • Otomasyon yazılımlarından uzak durun.

Ana Sayfanızı ve İçeriklerinizi Abartı Anahtar Kelime ( keyword stuffing ) ile Doldurmayın!

Google Penguen Algoritması ve SEO

penguen-algoritmasi-ve-seo-iliskisi

SEO sektöründe kendini SEO Danışmanı olarak tanıtan ama SEO hakkında saçma bir bilgi tecrübesine sahip olan insanların olduğunu daha önce bir çok kez belirtmiştik. Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması ile birlikte şunu söyleyebiliriz, ”Takke düştü kel göründü” 🙂 Penguen algoritmasının amacı, kaliteli sitelerin tespitini yapıp daha iyi bir pozisyona getirmek. Penguen algoritması işlevini bu şekilde sürdürüyordu fakat Google bu algoritmayı daha’da geliştirip daha donanımlı hale getirmesi kaliteli siteler açısından daha çok daha iyi oldu.

Gerçek Zamanlı Google Penguen Algoritmasına uygunsuz bir şekilde yakalanan siteler spam cezası almamakta. Bunun yerine sitenizi yeniden güncelleyerek, Penguen algoritmasına takılan hataları düzeltmeniz isteniyor. Yani, sitenizin iyi bir konumda yer alması için kaliteli olması şart. Bu yüzden işinin ehli bir SEO firması ile çalışarak bu gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Gerçek Penguen Algoritmasına Takıldığımızı Nasıl Anlarız?

Yanlış bir kural ihlali sonucunda en çok hit aldığınız kelimeler 2. 3. sayfaya düşmekte veya sitenizin sıralaması daha’da gerilerde gözükmektedir. Sitenizin infosu veya İndexleriniz silinmez, webmaster tools servisinde manuel spam işlemi olarak gözükmez. Anormal derecede anahtar kelime gurplarınız da bir gerileme gözlemliyorsanız sitenizi yeniden gözden geçirip, yönergelere uygun hale getirip Google’ın indexlemesini bekleyin ve sonucu hızlı bir şekilde alın.

penguen-algoritmasinda-link-alimlari-nasil-yapilmali

Penguen Algoritmasında Link Alımlarına Nasıl Dikkat Etmeliyim?

Örneğin; Günümüzde tanıtım yazılarının çok fazla kullanılmakta olduğunu biliyoruz. News kayıtlı sitelerden tanıtım satan bir çok kişi/firma bulunmakta. Siteniz için sürekli news kayıtlı tanıtım yazıları almamalısınız. Bu Google gözünde doğal bir çalışma gibi gözükmeyeğinden dolayı kesinlikle sitenizi olumsuz etkileyecektir. Ayrıca sektörünüzle alakalı veya alakasız bir çok siteden çok fazla sayıda footer link almakta doğal bir çalışma yöntemi olarak gözükmeyecektir ve bu işlem sonucunda da siteniz olumsuz yönde etkilenecektir. Link alımlarını çok az ama kaliteli sitelerden seyrek bir şekilde sadece ana sayfasını görecek şekilde almalısınız. Footer link dediğimiz yani tüm sayfaları görecek şekilde link almamanızı öneriyoruz.

Kaliteli İçerik Oluşturmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sitenizde eklediğiniz içeriklerin doğru bilgilerle yazılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Alt başlıklar halinde yazılan makaleler kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmekte ayrıca yazılarınız da püf noktaları maddeler halinde işaretleyerek sunmanız kullanıcı açısından daha yararlı bir bilgi olarak gözükecektir.

Sitenizi Güncel Tutun, Yorumlara Teşvik Edin!

Gerçek Zamanlı Penguen Algoritmasında güncellik ve kaliteli bilgi iyi bir sıralama almanızı kolaylaştıracaktır. Bu sebeple eklediğiniz içerikler için kullanıcılarınızla sürekli olarak etkileşimde bulunun ve eklediğiniz konu hakkında yeni bir bilgi edindiğiniz zaman konunuzu güncelleyerek yeni bilgileri kullanıcılarınızla paylaşın.

Sormak istediğiniz soruları yorumlarınızda belirtebilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyarız.

One thought on “Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması

 • esat

  teşekkürler makaleniz için

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA