Google Mobil İndexleme Başlıyor

Google Mobil İndexleme Başlıyor

Google, yakın bir zaman’da mobil kullanıcılar için arama ağında köklü bir değişikliğe gidiyor. Aslında bu konu 1 yıl öncesinden konuşulmaya başlamıştı. 1 yıl önce SMX etkinliğine katılan Gary Illyes masaüstü indexlerinden ayrı olarak mobile özel indexlemeyle ilgili olacağını açıklamıştı. Gary Illyes, Pubcon konferansında bu konuyla ilgili yeni bir güncelleme’de paylaşmıştı. Mobile özel indexlerin bir kaç ay içerisinde hazır hale geleceğini bildirdi.
Google, şuan’da mobil kullanıcılarına’da masaüstü indexlerini göstermekte. Bir kaç ay içerisinde hazır hale gelmesi beklenen mobil versiyon indexler sonrasında masaüstü indexler kullanılmayacak. Fakat bu durum sıralamayı nasıl etkileyecek diye düşünen kullanıcılarımız için bazı bilgiler paylaşacağız.

Sitenizi Mobil Kullanıcılara Hazırlayın!

sitenizi-mobil-kullanicilara-hazirlayin

Google, web sitenizi şimdiden düzenlemeniz gerektiğinin sinyallerini veriyor. Öncelikle sitenizin mobil versiyonu için m.sitenizinadi com gibi bir bölümde içeriklerinizi sunmanız faydalı olacaktır. Masaüstü gösteriminden farklı olarak kullanıcılarınıza ayrı bir mobil tasarım desteği sunmanız kullanıcılarınız açısında daha iyi bir deneyim olacaktır. Bu işlem sonucu sitenizde kalma oranı artarak sıralama konusunda bir adım önde olmanız sağlanacaktır. Günümüz mobil kullanıcıları hızlı ve esnek yapıda web sitelerinde zaman geçirmekte, bu sebeple sade ve olabildiğince hızlı bir altyapıda hizmetinizi sürdürmeniz gerekiyor. Adsense veya benzeri reklam türleri kullananlar için kullanıcılarınızı rahatsız edebilecek reklam yerleşimlerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Kullanıcıları sitenizden uzaklaştırabilecek unsurları ortadan kaldırarak daha verimli bir site olmayı hedeflemeniz sizin de yararınıza olacaktır.

Mobil İndex İçin Site Haritası Oluşturun!

mobil-indexlemeler-icin-siteharitasi-olusturun

Sitenizde sunduğunuz mobil tasarım için ayrı bir site haritası oluşturun. siteadi.com/mobile-sitemap.xml | sitenizinadi com/sitemap.xml gibi masaüstü ve mobil için ayrı site haritaları oluşturarak Google’ın daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde sitenizi indexlemesine yardımcı olabilirsiniz. Konumuzun başında dediğimiz gibi Google, şuan’da masaüstü indexlerini mobil kullanıcılarına yansıtmakta, fakat yakın bir zaman’da bu gösterim tamamen değişecektir. Ve artık mobil versiyon indexler devreye girecek.

Mobil Kullanıcılar İçin Sitenizi Hızlandırın!

Masaüstü kullanıcılarına nazaran Mobil kullanıcılar daha sabırsızdır. Sitenizin hızını arttırarak kullanıcılarınızın daha iyi bir verim almalarını sağlayabilirsiniz. Sitenizin hızını nasıl arttırabileceğiniz konusundan sitemizin blog bölümünden Site Hız Optimizasyonu ile alakalı konumuz bulunmaktadır incelemenizi tavsiye ederiz.

One thought on “Google Mobil İndexleme Başlıyor

  • nazlı

    paylaşım için teşekkürler…

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA