Güçlü Backlink Stratejileri

Güçlü Backlink Stratejileri

Backlink Nedir ?

Backlink nedir ne değildir bunu öncelikle detaylı olarak açıklayacağız. Web siteniz kurulduktan bir müddet sonra site dışı seo çalışmaları ile başlayan süreçte sitenizin otoriter bir yapıya ulaşması için site dışında dağıtılan bağlantılardan gelen referansa backlink denir.

Backlink Konusunda Referans Nedir ?

Referans dediğimiz olay backlink çalışmaları yaparken örneğin; İçeriğimizle alakalı 10.000 indexi olan bir web sitesine tüm sayfalarını görecek şekilde kendi linkimizi eklersek eğer, Google o sitede bizim linkimizi gördüğü tüm konuları ve kategorileri bize referans olarak yansıtacaktır. Referans bağlantı olarak adlandırılan bu olayda önemli olan bağlantınızın o sitede kalıcı olmasıdır. Çünkü birisi size bu gün kefil oluyorsa ve yarın ben bu kişiyi tanımıyorum diyorsa devamında kötü bir sonuç ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olandır.

Yontem-SEO-Com-Backlink-Elde-Etmenin-Yollari

Backlink Çeşitleri Nelerdir ?

Bir çok yolla ücretli veya ücretsiz doğal backlinkler elde edebilmek mümkündür. Fakat biz size yararlı olanları sıralayalım. Ve hangi backlink çeşidini nasıl almanız gerektiğini tek tek açıklayalım.

 • İçeriğinizle alakalı veya farklı kategoride sitelerden alınan text linkler
 • Sosyal Medya ile elde edilen backlink.
 • .Edu ve .Gov Backlink.
 • Forum Tanıtımları.
 • Firma Rehberleri
 • Video Backlink
 • Paravan Blog Ağı

Link Alma Yöntemleri. Eksi ve Artıları.

1 – ) Her zaman dediğimiz gibi ilk link ağınızı öncelikle kendi içeriğinizle alakalı sitelerden oluşturmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü Google’a sitenizi kaliteli bir referans olarak tanıtmanız gerekmektedir. Bunun yolu ise sizinle aynı içeriğe sahip bir web sitesinin evet ben bu siteyi destekliyorum demesinden geçmektedir. Zaman ilerledikçe ve içerik sayınız arttıkça, sizden farklı içerik yapısına sahip sitelerden de faydalanmanızda bir sakınca yoktur. Fakat text link eklerken dikkat etmeniz gereken konu linkin sadece ana sayfada mı yoksa tüm konu ve kategorilerde mi gözükmesini istiyoruz? Eğer sadece ana sayfada linkimiz gözükür ve diğer tüm konu ve kategorilerde Google’a gösterilmez ise linkiniz kalktıktan sonra sizden sadece 1 adet backlink silinecektir. Fakat sitenin footer dediğimiz alanına text linkimizi tüm sitede görülecek şekilde eklersek link kalktığı zaman size büyük bir eksi kaybı olacaktır bilginiz olsun.

Sosyal Medya – En Doğal Backlink Yöntemidir.

Yontem-SEO-Com-Sosyal-Medya-Dogal-Backlink-Yontemleri

2 – ) Günümüzde milyonlarca kullanıcı Sosyal Medya platformlarında aktif olarak bulunmakta. Bu yoğunluk SEO çalışmaları içinde çok büyük bir rol oynamaktadır. Neden peki ? Nedeni şu; Sosyal Medya kaynakları ile elde edilen backlinkler site dışı seo çalışmaları kapsamındadır. Ve en doğal backlink sınıfındadır. Bu doğallığı sağlayan kriter, tamamen sizin sayfalarınızı beğenen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Çünkü paylaşımlarınıza gelen beğeniler, yorumlar, paylaşımlar yüzlerce hatta binlerce olabilir ve bu demek oluyor ki sizin paylaşımınızda bulunan sitenize ait url binlerce kullanıcının profilinde bulunmakta. Google botları bu rağbeti olumlu değerlendirerek sitenizin rakiplerinize oranla çok daha iyi bir kıvama gelmesini sağlamaktadır. Sosyal Medya ile elde edilen backlinkler kesinlikle işinize yarayacaktır ve olumsuz bir etki yaratmayacaktır.

Üniversite ve Devlet Sitelerinden Elde Edilen Backlinkler.

Yontem-SEO-Com-Edu-Gov-Backlink-Etkileri

3 – ) Bazı backlink çeşitleri normal site sahipleri tarafından çok zor elde edilmekte. Bunlar .Edu ve .Gov site uzantılı backlinklerdir. Edu backlink çeşitleri üniversitelerin sitelerine aittir diyebiliriz. Edu uzantılı web siteleri üniversitelere ait olduğu gibi, üniversite’de bulunan öğrencilere de bu kendi üniversitesine ait siteden blog açma iznide verilebilmekte.Öğrenci kendi alabildiği bloğunu dilediği gibi kullanabilir. Öğrenci olmayan diğer web site sahiplerine verilmeyen bu üyelik dışında edu sitelerin forumlarından faydalanabilmekte sadece. Bunuda ya açtıkları konularda profil backlink elde ederek tamamlamakta veya forumda bulunan uygun bir kategoride kendine ait bir tanıtım yazısı yayınlamakta. Aslında öğrencinin aldığı üyelikten pek farkı yok fakat her üniversiteninde forumu yok 🙂

.Gov uzantılı siteler devlet siteleridir diyebiliriz. .Gov backlink türlerini web site sahipleri genellikle yurt dışı kaynaklardan elde etmekte. Yurt dışında bir çok .gov siteye erişim mümkün. Fakat yararlı değil. Türkçe bir siteniz var ise kesinlikle yabancı bir kaynaktan gelen backlinkleri kabul etmeyiniz. Denemeniz halinde web siteniz öncelikle Google’da çeviri uyarısına girerek devamı halinde kısmi veya tam sandbox’a düşme ihtimaline yakın hale gelmekte. Bu yüzden hangi site olursa olsun yabancı sitelerden gelen backlinkleri disawov dosyası ile Google’ye bildiriniz.

Forum Tanıtımı

Yontem-SEO-Com-Forum-Backlink-Elde-Edin

4 – ) Türkiye’de binlerce forum siteleri var. Ve çoğuda güçlü altyapılara sahip forumlar. Eski ve otoriter altyapıya sahip forum sitelerini bir liste halinde toplayarak haftanın belli zamanlarında backlink çeşitliliğine katkı sağlayarak bu forumlara ekleme yapabilirsiniz. Veya günlük 1 adet olarak site tanıtım bölümlerinde sitenizi tanıtarak anahtar kelimelerinize yarar sağlayabilecek forum backlink elde edebilirsiniz. Örneğin; Donanimhaber sitesine üye olarak forumda bulunan siteni tanıt kategorisinde, özgün bir şekilde tanıtım metninizi yazıp içerisinde bulunan bir adet anahtar kelimeden sitenize link çıkışı sağlayarak iyi bir forum sitesinden backlink elde etmiş olursunuz. Forum backlinkler devamlı olarak özgün bir şekilde yapıldığı takdir de çok iyi bir yarar sağlamakta. Fakat tanıtımınızı yapacağınız forum sitelerinin eski ve sürekli güncel olması önemli bir kriter. Link çöplüğüne dönmüş ve sadece site reklamları bulunan bir platformda sizin reklamınız olmasada olur, böyle bir forumda sizin backlinkinizin olmaması sizin yararınıza olacaktır.

Firma Tanıtımı

5 – ) Firma Rehberlerinden gelen backlinkler de çeşitlilik açısından önemli bir yere sahiptir. Ücretli veya ücretsiz olarak ekleyebileceğiniz yüzlerce Firma Rehberi sitesi bulunmakta. Firma Rehberlerine web sitenizi eklerken dikkat etmeniz gerekenler sadece özgün olmasıdır. Her Firma Rehberine kayıt oluşunuzda farklı açıklamalar ile kaydınızı tamamlayını, bu size güzel bir artı sağlayacaktır. Ayrıca Az önce dediğimiz gibi forum sitelerinde nasıl ki devamlılığı sağlayarak iyi bir çalışma elde edilebiliyorsa Firma Rehberinde de aynı şekilde devamlılık size yarar sağlayacaktır.

Video Backlink Stratejileri

Yontem-SEO-Com-Video-Backlink-Elde-Etmenin-Yararlari

6 – ) Bir çok video sitesi var. Büyük video siteleri olan, öncelikle youtube, dailymotion, mynet gibi sitelerde kendinize bir üyelik açarak kanal oluşturabilir ve içeriğinizle alakalı videolar tasarlayarak sitenize ait kendi kanallarınıza tasarladığınız videoları yükleyebilirsiniz. Videoları yüklerken dikkat etmeniz gerekenler optimizasyonu iyi yapmanızdır. Optimizasyondan kastımız ise, yüklenecek videonun ismi, videonun açıklaması, içerikle alakalı doğru etiket seçimi, küçük resim kullanımı, Videolarımızı eklerken video isminin örneğin; cicekler-aciyor.avi gibi olmasına dikkat edin. Birinci aşamayı bu şekilde tamamlayarak videomuzu yükledikten sonra videoya ait özgün bir açıklama girmemiz gerekmekte. Açıklamalarınızı 4 5 cümle ile tanımlamanızı önermekteyiz. Bu aşamayıda tamamladıktan sonra içeriğinizle alakalı doğru etiketleri seçerek diğer işlem olan küçük resmi bilgisayarınızdan seçerek başarıyla yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu çalışmayıda devamlı olarak sürdürmeniz sizin için büyük bir artı olacaktır.

7 – ) Web siteniz için site dışı SEO çalışmalarını sürekli olarak olarak başkalarının sitelerinden sürdüremezsiniz. Backlink ağınız tamamen sizin yönetiminiz de olmalıdır. Ücretli olarak başka sitelerden alınan linkler bir gün silinme ihtimali taşır. Buda bizim için daima geçici bir güç alışverişi olarak kabul edilir.

Paravan Blog Nedir ?

Yontem-SEO-Com-Paravan-Blog-Etkili-SEO-Yontemi

Paravan Bloglar ana sitemizi besleyen ve arka planda daima güçlü destek yapısına sahip olan .com .net sitelerden oluşmaktadır. Bu sitelerede özgün içerik girişleri yaparak, zamanla index sayılarını arttırmış oluruz ayrıca site içi ve site dışı seo çalışmaları yaparak zamanla otoriter olmalarınıda sağlarız. Kurduğumuz bu alt siteler, iyi bir konuma sahip oldukları anda kendi aralarında link ağını kurarak işlemlere başlayabiliriz.

Link Ağı Nedir? Link Ağı Nasıl Tasarlanmalıdır?

Sahip olduğumuz Paravan Bloglar yani ana sitemizi destekleyen alt sitelerimiz, zamanla iyi bir konuma geldikleri anda, öncelikle kendi aralarında linkleme işlemleri yapılmalıdır, bu işleme link ağı denir.  Az önce okuduğunuz gibi, ‘’İyi bir konuma geldikleri anda’’ Örnek; 10 adet alt sitemiz var diyelim. Bu sitelerin 9 tanesinden 1 tanesine zamanla tanıtım yazısı yayınlayalım. Daha sonra yine 9 tanesinden 1 tanesine zamanla banner reklam yayınlayalım. Bu süreç bu şekilde farklı linkleme çeşitleri ile devam edebilir. Tabi ki siz 9 tanesinden 1 tanesine sürekli tanıtım yazısı yayınlatmayın, farklı linkleme çeşitlerine yönelin her seferinde. Bu olay elinizde ki sitelerin daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Çünkü kendi aralarında öncelikle kendilerini beslediler. Linkleme işlemlerini bitirdikten sonra artık elinizde iyi bir altyapı olacaktır. Bu altyapı artık ana sitemize iyi bir destek sağlayacaktır. Paravan bloglarınızdan zamanla tanıtım yazısı, banner reklam, footer link veya ana sayfada sabit bir yazı içerisinden link elde edebilirsiniz. Ana sitenizde kullandığınız resimleri alt sitelerinizde konu içlerinde yayınlayarak resimlerinizden backlink alabilirsiniz. İşin güzel tarafı bu altyapı size ait. Sizden başka kimse bu linkleme işlemine engel olamaz. Domain ücretlerinden başka herhangi bir ücret ödemeden yıllarca kendi paravan ağınızdan yararlanabilirsiniz.

Bir Öğrenci Gibi Programlı Çalışın ve Sitenize Düzenli Backlink Akışı Sağlayın!

Bu anlatımları uygulamadan, tecrübe etmeden öğrenemezsiniz. Anlatılan tüm kaynaklar düzenli olarak kullanıldığı takdir’de rakiplerinizin onlarca adım önünde olmanızı sağlayacaktır. Yanlış yapacağınızı bile düşünseniz yapın, yanlışınızı bulmadan doğruya ulaşamazsınız. Tamamen doğal yollarla alınan backlinkler, sitenizin iskeletini sağlamlaştırarak daha hızlı index almasını ve eklenen konuların büyük olasılıkla 1. sayfadan giriş yapmalarını sağlayan faktörlerdir. Bu sebeple hiç yılmadan, üşenmeden bu çalışmaları anlattığımız gibi devam ettirmenizi kesinlikle önermekteyiz. Fakat her ne kadar doğru çalışmalar anlatılsa da yanlış uygulamalar ile siteniz kritik seviyelere gelebilmekte. Çünkü tüm çalışmaların bir dozu var. Bu sebeple yavaş yavaş, planlı ve programlı bir şekilde yol almanız siteniz için hayati önem taşımaktadır. Bir sonra’ki konumuzda görümek üzere..

2 thoughts on “Güçlü Backlink Stratejileri

 • ozan

  Güzel paylaşım

  Cevapla
  • Emrah

   Beğendiğinize sevindik. Daha fazlası için sitemizi takip edin.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA