Long Tail Keyword SEO Çalışması

Long Tail Keyword SEO Çalışması

Long Tail Keyword Türkçe karşılığı uzun anahtar kelime anlamına geliyor. Sizlere neden long tail keyword üzerine yoğunlaşmamız gerektiğini detaylarıyla açıklayalım.

Long Tail Keyword ( Uzun Anahtar Kelime ) Kullanım Amacı

long-tail-keyword-uzun-anahtar-kelime

Bir ayakkabı satış firması öncelikle ”ayakkabı” kelimesinden verim almaya çalışırsa bu durum diğer kelimelere oranla epey bir zaman alacaktır. Fakat çalışmalarda daha kısa sürede verim alabileceği bir çok kelime grupları bulunmaktadır. Örneğin; ayakkabı kelimesi global bir kelimedir. Bu kelimeye şüphesiz tüm büyük firmalar prestijleri amacıyla çalışma sağlamaktadır. Ayakkabı kelimesinde çok iyi bir verim alabilmek için 1. sayfada en azından ilk 5 sırada yer almak gerekir. Buda çok uzun vadeli bir çalışma ve çok fazla bütçe ayırarak sabırla beklemeniz anlamına geliyor. Peki bu durumda bizim öncelikle ne yapmamız gerekiyor? Tabi ki kısa sürede verim alabileceğimiz, günlük aranma hacmi orta seviyelerde olan anahtar kelimeleri tespit etmek ve stratejimizi buna göre değerlendirmek olacaktır. Aşağıda bir liste yapalım ve ayakkabı firmamız için çok daha kısa sürede hangi kelimelerde verim alabileceğimize bakalım.

uzun-anahtar-kelime-gruplari

Uzun Anahtar Kelime Grupları

erkek ayakkabı modelleri 9,900
ayakkabı modelleri erkek 2,400
erkek spor ayakkabı modelleri 1,000

Yukarıda gördüğünüz gibi Long Tail Keyword dediğimiz yani uzun anahtar kelime grupları ve kelimelerin yanlarında bulunan aylık aranma hacimleri. Bu kelimeler ortalama 3 aylık bir çalışma ile verim alabileceğimiz kelimelerdir. Bu şekilde aranma hacmi düşük ama hızlı verim alabileceğimiz kelime gruplarını araştırıp çalışma sağlayarak tatmin edici bir potansiyel oluşturulabilir. Amacınız kısa sürede müşteri potansiyeli oluşturmak ise global kelimeler için acele etmemeniz gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

Long Tail Keyword Nasıl Tespit Edilir ?

Bu tarz anahtar kelimeleri tespit etmek çokta zor değildir. Sadece iyi bir araştırma yapmak gerekir. Bu tarz kelimelerin yan varyasyonlarını görebilmek için semrush browser yazılımını önerebiliriz. Veya google’da örneğin; erkek ayakkabı modelleri diye arama yaptığınız zaman alt kısımda ”İlgili aramalar” bölümünde listelenen benzer aranan anahtar kelimeleride inceleyerek bulabilmeniz mümkün. Veya Seo Ajansınıza ufak çaplı rakip sitelerin araştırılmasını isteyerek onların’da verim alabildiği anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz.

4 thoughts on “Long Tail Keyword SEO Çalışması

 • nazlı

  teşekkürler…

  Cevapla
 • eIpOowanqkCZfdUP

  hjcsbnykH

  Cevapla
 • lUPnJhIHXbrTmOcZ

  PjSiLHYsWdacxzbe

  Cevapla
 • GxdypthY

  LtnuFRpro

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA