Sayfa Bazında SEO Çalışmaları

Sayfa Bazında SEO Çalışmaları

Bir çok arkadaşımızın yaptığı hatalardan biride sayfa bazında dengeli çalışma sistemidir. Bir web sitesi tüm genel hatlarıyla çalışmaya ihtiyaç duyar. Google, gerçek zamanlı penguen algoritması ile birlikte bu işleme daha da hassas yaklaşmaya başladı. Doğallık artık gerçekten çok önemli bir yere sahip. Bu yüzden web sitemize olabildiğince doğal yollarla çalışma sağlamamız gerekiyor.

sayfa-bazinda-seo-calismalari

Birden fazla anahtar kelimeniz üzerinden yola çıkalım. Ana sayfada yapılacak olan anahtar kelime seçimleri farklı, kategorilerde yapılacak olan anahtar kelime seçimleri farklı ve diğer alt anahtar kelimelerinizide içerikleriniz de kullanacağımızdan dolayı bu üç alana da birbirinden bağımsız farklı çalışmalar yapmamız gerekir. Aşağıda bir örnekle daha iyi anlamanızı sağlayalım.

Doğal SEO Çalışma Dağılımı

  • Ana Sayfa = Kategori = Yazı Sayfası = Genel
  • Kategori = Yazı Sayfası = Ana Sayfa = Genel

dogal-seo-calisma-dagilimi

Yukarıda gördüğünüz tabloda anlatılmak isteneni açıklayalım şimdi. Ana sayfaya yaptığınız backlink çalışmaları sadece ana sayfanızı güçlendirmeyecektir. Ana Sayfa’ya gelen backlinkler kategoriyide etkiler, kategoriyi etkilediği gibi o kategoride bulunan yazıları da etkileyecektir. Kategoriye yapılan çalışmalar ise öncelikle kategori url’sini daha sonra kategori içerisinde ki yazıları etkiler ve ana sayfaya bu gücü yansıtır. İçeriklerimiz içinde sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yaparak hem doğal backlink hemde sadık bir kitle oluşturulur. Sonucunda ise yaptığımız bu çalışma sitemizin genel hatlarına dağılan bir çalışma sistemi oluşturur. Otoriterlik bu şekilde başlar ve geçilmez dediğiniz o siteler bu şekilde geçilmez olmaktadır, bunu unutmayınız. Aşağıda örnek bir dengeli çalışma mantığı göstelim. YöntemSEO.Com üzerinden anahtar kelime dağılımlarını inceleyelim.

http://www.yontemseo.com = yontemseo.com, yöntemseo, seo
https://www.yontemseo.com/dijital-pazarlama/ = Dijital Pazarlama
https://www.yontemseo.com/seo-blog/ = SEO Blog, Seo

Yukarıda üç adet örnek bağlantı ve anahtar kelime seçimleri yaptık. Ve anahtar kelimeleri seçerken öncelik sıralamasıda yaptığımızı ayrıca belirtiyoruz. Biz sadece ana sayfaya çalışma sağlarsak bu doğal bir çalışma olmayacaktır. Çünkü çalışma devamında sitemiz tıkanacaktır anahtar kelimelerimiz de istediğimiz yerlere gelmemiz daha da zor hale gelecektir ve diğer sayfalar çok güçsüz, niteliksiz kalacaktır. Bu sebeple sadece ana sayfaya çalışmak yerine genel bir çalışma programı oluşturmamız gerekmektedir. Ve bu çalışmaların tamamı birbirini destekleyecektir. Bir anahtar kelime yerine bir çok anahtar kelimemiz 1. sayfada yer almaya başlayacaktır.

Neden Domain İsmi İle Çalışmalara Başlamalıyım ?

neden-domain-ismi-ile-calismalara-baslamaliyim

Yukarıda gördüğünüz bağlantı ve anahtar kelime örneklerinde dikkat ettiyseniz anahtar kelime sıralamasında öncelikle ana sayfada domain ismi ile başladık çalışmalarımıza. Arkadaşlar şunu unutmayın; Otoriterlik domain ismi ile başlar. Ve tüm anahtar kelimelere etki eder. Örneğin; ilk backlink çalışmalarımızı yontemseo.com, yöntemseo kelimeleri ile başlamak bize nasıl bir kazanım sağlayacak? Öncelikle kendi domain ismimiz aratıldığında 1. sırada çıkmış olacağız. Sadece bu değil, titlemiz de geçen anahtar kelimelere çalışıyormuşuz gibi onlarında sıralamada daha iyi bir pozisyon almasını ve daha iyi ilerlemesini sağlamış olacağız. Yani anahtar kelimelerimize farklı bir yolla etki etmiş olacağız. Bu tamamen doğal ve prestijli bir yapıda olduğumuzu gösterir. Bu işlem 1. sayfada olmasını istediğimiz anahtar kelimeler içinde zemin hazırlama aşamasıdır. Direkt olarak anahtar kelimeye yönelmeden önce bu şekilde çalışmamızı başlatarak çok daha güçlü bir şekilde hedefimize ulaşabileceğinizi unutmayın.

One thought on “Sayfa Bazında SEO Çalışmaları

  • nazlı

    paylaşım için teşekkürler..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA