Site Hızının SEO’ya Etkileri

Site Hızının SEO’ya Etkileri

Çağımızda tasarım çalışmalarının bir hayli gelişmekte olduğunu görebiliyoruz. Her işletme sahibi veya bireysel kullanıcı web sitesini bir yığın kod ile yapılan güzel bir tasarımda kullanıcıya sunulmasını ister. Burada yapılan hata genelde sitenin görüntü açısından iyi fakat açılış hızının bir hayli kötü olmasından kaynaklanıyor. Kullanıcı ise tasarımdan çok amacına odaklanıyor ve sizin ona hızlı bir şekilde cevap vermenizi temenni ediyor. Peki, istediğimiz tasarımı kullanamaz mıyız? Tabii ki kullanabiliriz. Bir yazılımcı yardımıyla fazlalık oluşturan kod yapılarını, görsellerin boyutlarını, css ve javascript kodlarını optimize ederek site hızını çok iyi bir ölçüde iyileştirmiş oluruz.

Site-Hizinin-SEOYa-Etkileri

Sıralama Etkileri

Google, mobil çalışmaları ile birlikte site hızına büyük ölçüde önem vermeye başladı. Özellikle mobil kullanıcılar telefon/tablet gibi cihazlardan giriş yaptıkları zaman, yavaş açılan bir web sitesinde dolaşmak yerine geri tuşuna basarak bir altta ki siteyi yani rakibinizi ziyaret edecektir. Düşününki, sizin sitenizde 5 saniye kalarak çıkış yapan kullanıcı sizin bir alt sıranızda bulunan başka bir web sitesinde 10 dakika kalıyor. Google, bu verileri toplayarak kimin daha iyi olduğuna karar verip sıralamaları buna göre uyarlıyor.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi açısından web sitesinin hızlı olması +1 puan demektir sizin için. Kullanıcılar sitenizde uzun uzun vakit geçirdikleri zaman Google Analytics servisinde gösterilen Hemen Çıkma oranı düşmektedir. Sıralamanıza da etki edeceği için daha fazla kullanıcı tarafından gösterim almanız sağlanacaktır. Ayrıca kullanıcılar beğendikleri siteleri sosyal ağlarda paylaşarak başkalarınında faydalanmasını isterler. Web sitenizin amacına uygun olmasına bu yüzden dikkat etmek gerekir. Kaliteli içeriklerle beslenmiş ve açılış hızı iyi olan bir web sitesi rakiplerine oranla daha iyi bir yükseliş gösterecektir. Ve kemik bir kitle kısa zamanda oluşacaktır.

E-Ticaret Sitelerinde Müşteri Kaybının Nedeni Nedir?

E-Ticaret-Sitelerinde-Musteri-Kaybinin-Nedeni-Nedir

Bir giyim mağazasına girdiğinizi düşünün, gidip bir çanta fiyatı soruyorsunuz ve karşınızda duran yetkili sizle oralı olmuyor. Aklınıza ilk gelen şey, o mağazadan çıkıp diğer mağazaya gitmek olur tabii ki 🙂 Birçok E-Ticaret sitesi site hızı sebebiyle kullanıcı kaybetmekte, bunun sebebi ise alışveriş esnasında ürünlerin, sayfaların geç açılmasıyla ilgili sadece. Kullanıcılar doğal olarak kolay ve hızlı bir şekilde istediklerini almak isterler. Alamadıkları zaman tabii ki rakiplerimizden birine giderek işlemlerini orada tamamlayacaklardır. Kullanıcı sizin sitenizden çıkıp başka bir sitede işlemini hallederse eğer büyük ihtimalle bir dahaki sefere arama yapmadan o siteye yönelecektir. Buda size sadık bir kullanıcının kaybı olarak geri dönecektir. Bu sebeple sitemizin sadece görüntüsüne odaklanmak yerine site hızının da iyi durumda olup olmadığını test ederek optimizasyonlarımızı tamamlamamız gerekmekte.

Site Hızı Neden Yavaşlar?

Web sitelerinde sayfa hızlarının yavaş olmasının sebebi genellikle resimlerden, fazlalık kodlardan ve dışarıdan çağırılan dosyalardan kaynaklanmaktadır.

Görsel Optimizasyon Nedir?

Web sitemize yüklediğimiz resimler konusunda dikkatli olmalıyız. Yüklenen resimler ana sayfanızda, ürün sayfasında ve kategoride hangi piksel aralıklarıyla kullanıcıya sunuluyorsa o piksel aralığında resimlerimizi boyutlandırarak yüklememiz gerekir. Yüklediğiniz resim ana sayfanızda 293 genişliğinde 279 yüksekliğinde görüntüleniyorsa bizim bu resmi 950×400 olarak yüklememiz çok anlamsız olacaktır ve sitemizi en ağır şekilde yoracaktır. Hem sitemize giren kullanıcı sitemizde vakit geçirmek istemeyecektir hem de Google bu durumdan dolayı sıralamamızda olumsuz bir not verecektir.

Css ve Java Script Dosyaları Nasıl Optimize Edilmeli?

Css ve javascript dosyalarımızı ayrı ayrı tek bir dosyada birleştirerek sıkıştırıp sitemizin daha iyi bir hıza ulaşmasını sağlayabiliriz. Javascript dosyalarımızı daha az bir boyuta ulaşmasını sağlamak için hosting sunucunuzda gzip modulü aktif ise aşağıda yer alan kodu .htaccess dosyanızın içine kopyalayarak sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sunucunuz gzip sıkıştırmasını desteklemiyorsa bir yazılımcıdan yardım alarak manuel olarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

.Htaccess Dosyası İçin javaScript Sıkıştırma Kodu.

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

En İyi WordPress Site Hız Eklentileri

En-iyi-wordpress-site-hiz-eklentileri

  • W3 Total Cache

Özellikle wordpress altyapısında çok fazla sorgu yapıldığı için sitenize ağır bir yük binmekte. Sitemize onlarca veya yüzlerce kullanıcı girdiğini düşünürsek hosting servisimiz de buna dayanamayarak yorulmaya başlayacaktır. Bunun önüne geçmek için W3 Total Cache eklentisini kullanarak sitemizin açılış hızını önemli ölçüde iyileştirmiş olacağız. Eklenti içerisinde yer alan gzip seçeneğini de aktif ederek daha hassas bir web sitesi elde etmiş oluruz.

  • Wp-Optimize

Tüm WordPress siteleriniz de kullanmanızı önerebileceğim eklentilerden bir tanesidir. Wp-Optimize eklentisini sitenize kurduktan sonra admin panelde sol tarafta gözükecektir. Eklentinin paneline girerek Process butonuna tıkladığınız zaman siteniz veritabanında gereksiz bulunan spam yorumları, çöp taslakları, gereksiz metaları vs. otomatik olarak silerek veritabanınızı hafifletmektedir. Kullanımı gayet basit olup hiç bir ayarıyla uğraşmanıza gerek yoktur. Eğer bu işlemi otomatik olarak yapmasını istiyorsanız eklenti panelinde otomatik zamanlanmış görevlerde girebilirsiniz. Manuel işlem için sadece eklenti paneline girerek Process butonuna basmanız yeterli.

Site Hızını Nasıl Test Ederim?

Google PageSpeed Insights

Google, tamamen ücretsiz olarak web sitenizin Mobil ve Masaüstü Pc hızlarını bu araç sayesinde test etmenizi sağlıyor. 100 üzerinden puanlama yaparak sitenizin durumunu belirtiyor. Google bu araç ile size sitenizin mobil ve masaüstü uyumlu olup olmadığını gösteriyor. Mobil kullanıcıları için ayrı Masaüstü kullanıcıları için ayrı bir puanlama üzerinden en yakın değerleri veriyor.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ bu sayfadan siz de sitenizi hemen test edebilirsiniz.

Sitemde Optimize Etmem Gereken Alanları Nasıl Görebilirim?

Gtmetrix.com adresine giriş yaparak sitenizin eksikleri hakkında detaylı bir analiz raporu alabilirsiniz. Bu raporlar içerisinde resimlerinizin durumunu, dışarıdan çağırılan dosyaları, css ve javascript doayalarınızı vb. bir çok alanı kapsayarak size sağlam bir yol haritası göstermektedir. Siz de burada inceleyeceğiniz eksik gördüğünüz tüm alanları bir yazılımcı yardımıyla iyileştirebilirsiniz. Ayrıca Gtmetrix’i rakip analizi için de kullanabilirsiniz. Sitenin sağ tarafında bulunan Conpare özelliği ile birden fazla siteyi aynı anda analiz ederek karşılaştırma yapabilirsiniz. Yaptığımız bu işlemleri Gtmetrix tamamen ücretsiz olarak sağlamaktadır.

Seo çalışmalarınız da işinize yarayacak olan bir makaleyi daha sizlerle paylaştık. Bizi takip etmeye devam edin. Keyifli okumalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA