Türkiyede SEO Sektörü

Türkiyede SEO Sektörü

Türkiye’de bir çok işletme SEO çalışmalarının henüz ne kadar güçlü olduğunun farkında değil maalesef. Veya bu çalışmaların çok çok ucuz maliyetlerle yapılabileceğine inanan ve bu inancında istikrarını kesinlikle bozmayan işletme sahipleri de ülkemizde azımsanmayacak derecede bulunmaktadır. Tabii ki sektörde aylık 100-150 TL gibi ücretlerle çalışan bazı öğrenci arkadaşlarımız da var. Fakat ”ucuz etin yahnisi yenmez” atasözünü altını çizerek önemle vurgulamak isterim sayın değerli okuyucum.

SEO Bir Ekip İşidir.

seo-bir-ekip-isidir

SEO çalışmaları yaptığını söyleyen, tek başına her şeyi yapabileceğine inanan arkadaşlarımız yok mu? Tabii ki var. Fakat bunun sonucunda ”işimi ucuza hallettim” diye sevinirken, işletmesi ile birlikte büyük bir uçuruma doğru yürüdüğünün farkında olmayan işletmeler de yok mu? Onlar da var. Adeta bir virüs gibi yayılan bu zihniyete sahip olan işletme sahiplerinin, sağlıklı bir müşteri potansiyeli açısından doğru yolu bulmaları şart.

İMDB Puanı : 9.4 Olan Bir Toplantı Anısı;

Bir işletme firmamızı arayarak falanca oteller zincirinin sahibi olduğunu belirtmesi üzerine seo çalışmalarını firmamızın üstlenmesini istemiştir. Oteller zinciri olan işletme sahibi ile bir toplantı ayarlanarak, toplantı gününe 15 dakika erken gidilmiştir. Toplantı başladığında ise SEO haricinde 1 saat boyunca günlük hayattan ısrarla bahseden işletme sahibi acaba, neden geldiğimizi unutturmaya mı çalışıyor izlenimini gereksiz muhabbetle vermeyi başarınca, ciddi bir şekilde konuyu SEO çalışmalarına getirmemizi sağladı. Önceden hazırladığımız analiz raporlarına göz attık, sektördeki diğer sitelerin stratejilerini ortaya koyduk, grafiksel olarak birçok dosyayı gözden geçirdik. Yapılacak olan işlemleri not aldık ve sıra, bütçe planlamasına geldi. Adwords maliyetleriniz nedir, diye sormamızın ardından, dünya devi otel sahibi izlenimini vermeye çalışmasına rağmen, milyarlardan bahsedeceğini düşündüğümüz şahıs “Günlük 15 TL adwords maliyetim var” dedikten sonra hızını alamayıp “Sahibinden’e de aylık 500 yıllık 3000 ödüyorum” demesi üzerine ”Ben daha önce dolandırıldım, sizin sektördeki arkadaşlara güvenmiyorum” demesi gerçekten İMDB 9.4’ü dolu dolu hak ettiğinin bir göstergesiydi bizim için. Ayağa kalkıp alkışlamak gerekiyordu fakat ortam müsait değildi. Bu konuşmadan sonra ücretlendirme bölümü es geçilerek, bir Adidas ile, mahallede Ahmet abinin yaptığı ayakkabının kalitesi ve prestijinin bir olmayacağını hatırlatarak ”Hedefleri olmayan işletmelerle prensip olarak çalışmamaktayız” lafını da bir güzel vurgulayıp olay mahallinden olaysız bir şekilde hızlıca ayrıldık. Çünkü bizden beklediği ; ”Hepsini 300’e yaparız ya” gibi oldukça laubali ve komik bir cümleydi. Sonradan öğreniyoruz ki sözde oteller zincirinin ruhsatı bile yokmuş. Üç adet binada konaklama işi yapılıyormuş. Hah! Bazı insanları anlamak çok güç gerçekten… Neyin egosu bu?

SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler;

SEO çalışmaları ülkemize nazaran yurt dışında ciddiyetle karşılanmakta ve büyük ilgi görmektedir. Ülkemizde profesyonel anlamda SEO çalışmaları yürüten firmaların yıllık kar oranı maksimum 250.000 TL civarındadır. Yurt dışında ise 10 milyon doların üzerinde ciro yapan firmalar, bir suç işlediğinde sahte pasaport çıkartarak İsviçre’ye kaçacak kadar fazla kâr elde etmekte olduğunu altını çizerek mizahi bir şekilde vurgulamak isterim . Evet, ülkemizde SEO’ya pek değer verilmiyor. Sebebi ise işletmelerin SEO hakkında yanlış bilgiye sahip olmalarıdır. Örneğin; 5 yıl önce açılmış olan fakat SEO çalışmalarından uzak kalan işletme, daha yeni açılmış fakat SEO çalışmalarına önem vermiş bir işletmenin karşısında kesinlikle ama kesinlikle duramaz. Çünkü güç artık internette… Büyük bir çoğunluk internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapmakta, internet sitesindeki telefonu arayarak siparişler vermekte, otellerde rezervasyon yaptırmakta. Günümüz kullanıcıları artık mekânı ziyaret ederek işlem gerçekleştirmek yerine internet üzerinden iletişime geçerek işlemlerini kolayca ve hızlı bir şekilde halletmekte. Bir işletme sahibi olarak SEO nedir ki demeye devam ediyorsan, hazin sona yaklaşırken de seni kurtaranın bir SEO firması olduğunu unutmaman gerekir.

SEO Danışmanlarının Karşılaştıkları Komik Durumlar;

seo-danismanlarinin-karsilastiklari-komik-durumlar

Meslek gereği birçok firma ile çalışarak birçok sektör hakkında bilgi sahibi olduğumuz doğrudur. Bu durum bazen komik olaylara sebebiyet verebiliyor. Örneğin; Bir e-ticaret sitesinin kâr oranını 3 katına çıkardığımızda ”Ya bir şey sorucam, siz neden bu işi yapmıyorsunuz” demesi gibi. Bir bilet firmasıyla çalışıp anahtar kelimeleri 1. sayfaya çıkarttığımızda büyüyen kâr oranı üzerine ”Siz neden kendinize böyle bir site yapmıyorsunuz” demesi çok ilginç… Birçok işletme genelde bu cümleyi kurar. Nedenini biz de henüz anlayabilmiş değiliz. Hani gerçek hayatta ”Ne iş olsa yaparım abi” diyen insanlar vardır, öyle bir imaj mı var ortada onu da çözebilmiş değiliz. Bu cümleyi duymak aslında güzel, çünkü anlaşmanın başında dediğimiz gibi ”Biz sizin potansiyel ortağınız olacağız” Biz zaten söylediğimiz gibi kâr oranlarına karışmayan, söz konusu işletmenin daha büyük bir potansiyele ulaşmasını hedefleyen bir firmayız. Zaten ortağız. O şekilde hissedemezsek zaten katkı sağlayamayız. Bu cümlemde kayıtlara geçsin lütfen. Diğer yandan SEO çalışmalarına ayda en az 10 milyar harcayan firmaları rakip göstererek 1.500 TL bütçe ile olur mu diye sorabilen firmalar da mevcut. Yani neresinden tutsan olmuyor. Bu aradaki farkı anlatmakta çok güç bir durum…

Şimdi SEO çalışmalarından anlamayan birine SEO jargonuyla bu firma şu şu çalışmaları yapıyor, böyle harcamalar yapıyor denilince ”Tamam bizde yapalım işte” cümlesi tokat gibi gelebiliyor. Ayrıca başlangıçta sunulan çalışma detayları, verilen süreler sonrasında ilk ayın sonunda gelen bir telefon veya yapılan toplantı esnasında söylenilen ”1 ay oldu naptık biz, ama o kadar para verdik hiç arayan da yok” denmesi bu anlattıklarımın arasında best model olarak kalıyor. Yine en başında tüm işletmelere söylediğimiz gibi, SEO bir süreçtir. Bir ayda verim alınamaz. Ha, büyük markalar gibi çıkarırsın gözden 50.000 TL her ay Sosyal Medya hesaplarına, o zaman tamam! Ama web sitesi yaşam ünitesine bağlanır o zaman, anahtar kelimenizi Google’da ararken fişini de kendiniz çekersiniz.

Değerli okuyucularım; Anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA