Türkiye’de SEO

Türkiye’de SEO

SEO Danışmanlığı gerçekten kritik bir mesele. Doğru ellerde zirveyi gösterebilir fakat yanlış ellerde içinden çıkılmaz sonuçlar doğurabilir. İşin bu kadar meşakkatli olması bir yana Türkiye’de hala SEO çalışmalarının gücünü görmezden gelen, “Acaba yaptırsam mı”, “Ona vereceğim parayı Adwords’a verip ilk sırada çıkarım” diye düşünen -azımsanmayacak kadar çok- firmalar var. SEO çalışmalarını yok sayan ve binlerce liralık Adwords maliyetlerini tek başına doğru bulan bir işletme kesinlikle prestij yapısından uzak ve marka değeri oldukça düşük bir kalitede işlerini belli bir yerden sonra sürdüremez hale gelecektir. Ve bu işletmenin uçurumun kenarına gelmesine sebebiyet verecektir.

Yontem-SEO-Com-Turkiyede-SEO-Sektoru

Türkiye’de SEO sektörüne yatırım oldukça az. Bu azlığa sebebiyet veren SEO Danışmanları da bir etken oluşturmaktadır. Bunun nedenlerinden biri de şudur: Günümüzde iki yüz lira ile seo çalışmaları yapmayı teklif eden, bilinçli olmayan firmalardır. Hatta aylık otuz altı liraya çalışma teklif edene bizzat şahit olduk. Ve firmalar büyük ölçüde ilk tecrübelerini bu tarz merdiven altı firmalarla yaşamakta, bu da SEO’ya bakış açısını olumsuz etkilemektedir. Oysa firmalar, Ucuz etin yahnisi yenmez lafından yola çıkarak, reklamın bilişim dünyasındaki gücünü kullanıp, daha doğrusu SEO’nun ne olduğunu ve ne gibi getirilerinin bulunduğunu araştırıp öğrenebilselerdi şuan Amerika gibi, Türkiye’de bulunan işletmeler de SEO sektöründe emin adımlar atabilirlerdi.

Türkiye’de SEO Danışmanlığı tabir-i caizse çöplüğe dönmüş durumda. SEO sektörü hakkında bir iki kitap okuyan, Google’ın gerisinde kalarak eğitim vermeye çalışan, saçma sapan eğitim kurumlarında eğitim alan bir çok insan kendine rahatlıkla Seo Danışmanı diyebiliyor. Bu durumun neticesi de bu çöp yığınını oluşturuyor. İşin ilginç yanı yaptıkları ucuz edebiyatla firma sahiplerini inandırmayı başarıyorlar, fakat sonuç hüsrandan başka bir şeyi doğurmuyor. Bu yüzden biz daima şunu dile getiriyoruz, SEO Danışmanı ile anlaşma sağlamadan önce, referanslarını dikkatlice inceleyin. Sektörünüzle ilgili yaptığı çalışmalar var mı diye sorun. Fatura kesebiliyor mu? Sözleşme sunabiliyor mu? Bu sektörde ne zamandan beri varlar? Referanslarıyla iletişime geçebiliyor musunuz? Bunları dikkatlice gözden geçirmeden anlaşma sağlamayın!

Almadan Vermek Olmaz!

Bir çok işletme, görüşmelerde genellikle şöyle bir cümle kurar: “Tamam siz yapın biz öyle ödeyelim.” Bu konuda sizin de cevabınız gayet net olmalı. ”Biz de kışın klima alalım, ısınalım yaz gelince ödeyelim.” Olur mu? Bizce de olmaz. SEO çalışmaları bu kadar kritik bir mesele iken internette yer edinemeyen bir firma, seo çalışmaları yaptıran firmaya göre merdiven altı derecesinde kalmaktadır. Çünkü biz her zaman şunu söyleyebiliyoruz. SEO Danışmanlığı tamamen geri dönüşüm amaçlı yapılan çalışma ve bir strateji planlamasıdır. Belirlenen bütçe ile hedeflenen kalite aynı orantıda olmalıdır. Bugün 1.500 TL ile de bu çalışmalar yapılabilir 15.000 TL’ye kadar da… Aradaki fark ise 1.500 TL veren firma kendi sektöründe tutunmaya çalışır, 15.000 TL veren firma ise sektörü elinde tutmaya çalışır herşey gayet net ve anlaşılır.

Sektöründe Rekabet VAR!

SEO Çalışmaları sırasında işin düzeyine göre bütçe belirlenmelidir. Çünkü diğer işletme grupları da SEO çalışması yaptırdıkları için rekabet linç girişimi seviyesinde üst düzeye çıkmaktadır ve siz de bu rekabetin içine girerek tüm kaynakları yeterli düzeyde kullanmanız gerekir. Bu yüzden güçlü bir altyapı kurulması hedeflenir ve tüm anahtar kelimelerde otoriter bir yapıya ulaşmanız sağlanmalıdır. Bu çalışmaların da aylık maliyetleri MİNİMUM 2.000 TL olarak öngörülmektedir. Bu sebeple firmaların, kendi sektörlerindeki rekabet durumuna ayak uydurarak rakip analizleri doğrultusunda daha iyi bir çalışma stratejisi belirlemelidir. Yapılacak olan doğru çalışmalar ile sektörünüze hakim olmanız amaçlanmalıdır.

“Kelimeler Çıktı Artık Para Ödemem!”

Biz bunu firmanın intiharı olarak kabul ediyoruz. Çünkü önemli olan 1. sayfada olmak değil, 1. sayfa da kalıcı olmaktır. Bir mağaza düşünün ki, yılda sadece bir ay açsın dükkanını ve geri kalan aylarda kepenklerini kapalı bıraksın. Bu mağaza sahibinin bir ayda kazanacağı her neyse, bir aylık yahut birkaç aylık SEO çalışmaları yaptırmak da bu kadar kazanç sağlar. SEO süreli, zaman zaman yapılan bir uygulama değildir! Her ne kadar SEO Danışmanı, karşısındaki firmaya “biz ilgilenmezsek bu kelimeler düşer” gibi yanıtlar verse de, söz konusu firma “nasıl olsa kelimelerim çıktı müşterilerimi de alıyorum” gibi bir düşünceye kapılacaktır. Bunun kesinlikle yanlış bir durum olduğunu belirtmek isteriz. Tekrar vurgulamak gerekir ki, SEO, bugün başlayalım yarın bitirelim diye yapılan bir çalışma şekli değildir. Bu yüzden, eğer firma SEO çalışmalarından devamlı bir şekilde verim alıyorsa çalışmaları durdurmamalı, aksine daha fazla yatırım yaparak sektörde marka heline gelmelidir. SEO, stratejiler üzerine kurulan ve kurulan hayali hedeflere dönüştüren bir çalışma sistemidir. Bugün varız yarın yok, mantığını SEO’ya optimize etmenin hiçbir esprisi yoktur…

“Siz Ne Yapıyorsunuz ki…”

Bazen firmalar bütçeyi fazla bulduğu zaman “Siz Ne Yapıyorsunuz ki” gibi SEO çalışmalarını küçümser söylemlerde bulunabiliyor. Böyle bir söylem karşısında rahatlıkla şunu söyleyebiliriz “Sizin Potansiyel Ortağınız Oluyoruz” Gerçekten de öyle. Büyük bir heyecanla çıkarılan kelime analiz raporları, rakabet ölçümü, çalışma ve strateji planlamaları gibi bir çok şey ile uğraşırken bu tarz söylemler işin ciddiyetini tamamen bozmaktadır. Zaten böyle bir cümle kuran firma ile de çalışılmaz, bu durum karşısında yapmanız gereken tek bir şey var: Ayağa kalkıp kibarca elinizi uzatın ve gözlerine bakarak “sizin hedefiniz yok; Biz, hedefleri olanlarla çalışmayı tercih ediyoruz,” deyiverin.

“Yurt Dışında 50 – 100 Dolar!”

Bu, tamamen saçmalıktan ibarettir. Bazı firmalar yurt dışında fiverr gibi siteleri görerek backlink al sepete ekle mantığını SEO zannetmekte. Aslında onlar 50 100 dolara bizi spama sok dediklerinin farkında bile değiller. Bu yüzden ne olursa olsun SEO Danışmanlığı almak isteyen firma yeteri kadar bilinçlendirilmelidir. Önemli olan çalışmak veya çalışmamak değil. İçilen kahve’nin bile 40 yıl hatrı olur. Çünkü yanlış bir seçimde işletmenizin o kadar uzun bir ömrü olmayacaktır. Fakat bazı firmalar gerçekten bunu hak ediyor. 500 TL’ye SEO Danışmanı bulan bir firma bir kaç ay önce şunları söylemişti; “Sizin fiyatlar yüksek ya, biz 500 TL’ye anlaşma yaptık biriyle. Bize footer seo yapacak. 14. sıradayız şuan, birinci sıraya çıkacaz.” Tekrar görüşmek istediğinde ise site tamamen google sıralamalarından silinmişti ve “sitenizi çöpe atın” tabiriyle yaptığımız konuşma firma sahibini oldukça üzmüş oldu.

Yontem-SEO-Com-Musteri-Gelmiyor

“Bize Neden Müşteri Gelmiyor?”

SEO Danışmanını en çok yoran cümlelerden birisi de bu sorudur: “Neden müşteri gelmiyor?” Kelimeler 1. sayfada ve iyi bir konumdayken eğer müşteri halen alınamıyorsa, ya sektörde bir durgunluk vardır ya da SEO Danışmanı üzerine düşeni tam anlamıyla yapmıyor veya yapamıyordur. Bu durumda SEO Danışmanı gerektiği kadar konuyu izah etmeli, diğer rakip firmaları takip ederek sektörün durumu sürekli olarak analiz edilmeli ve firmanın anlayacağı şekilde sunulmalı. Tecrübelerimize göre görsel olarak yapılan sunumlar daha etkili olmakta bu hususta. Anlatımlar bazen firmanın aklını karıştırabiliyor. Çünkü karşınızdaki kişi bir SEO Danışmanı değil, SEO hakkında pek bir bilgisi olmayan bir firma ile karşı karşıya olduğunuzu unutmamanızı tavsiye ederiz. Firmalar genellikle 1. sayfaya çıktıktan sonra müşteri akınına uğrayacaklarını zannederler. Zaten SEO Danışmanı dediğimiz kişi acenta şirketler grubunun sahibi, size sektörünüzle ilgilenen binlerce müşteri sunuyor, demek isterdik ama öyle değil maalesef. Bu gibi durumları genellikle otel, konaklama, tatil sektörlerinde yaşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA