Zararlı Backlink Tespiti Disavow Kullanımı

Zararlı Backlink Tespiti Disavow Kullanımı

Backlink analizlerinin kısaca nasıl yapıldığına dair ve bu analizler sonucunda belirlenen url’lerin nasıl Google’a gönderileceğine dair olan yazımızı keyifle okuyabilirsiniz. Yazımız da Google Disavow Tools aracının nasıl kullanılacağı örneklerle anlatılmıştır.

Backlinklerinizin Analizi

backlinklerinizin-analizi

Site dışında kendi tecrübelerimiz ile yaptığımız veya yaptırdığımız SEO çalışmaları neticesinde gelen bağlantılarımızın tamamını Ahrefs, seoprofiler, moz gibi sitelerden faydalanarak inceleyebiliriz. Backlink analizi yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi öncelikle bizim çalışmalarımız dışında bir backlink akışı var mı? Eğer böyle bir şey fark ediyorsak bu bağlantıların listesini bir dosyada toplayarak Google’a bildirmemiz gerekiyor.

Zararlı Backlinklerin Tespiti

zararli-backlinklerin-tespiti

Zararlı backlinkleri tespitini yukarıda verdiğim araçlar sayesinde kolayca yapabilirsiniz. Zararlı backlinklerin ortak yönleri genelde niteliksiz ve zayıf olmasıdır bununla birlikte çok fazla sayıda bulunarak siteye zarar vermesidir. Veya çok güçlü altyapıya sahip domainlerden oluşmasıdır eğer önlemezsek sitemizin kısa sürede ceza almasını sağlayacaktır. Sitemize yapılan spam çalışmaları genellikle yabancı siteler üzerinden yapılmaktadır. Bunun sebebi ise yurt dışında fiverr gibi sitelerin olması. Bu tip sitelerde 5 dolara çok fazla sayıda backlink paketleri bulunmaktadır. Bu backlink paketleri r10 da satılan paketler gibidir. Sitenize kendi isteğinizle uyguladığınız zaman hızlı bir yükseliş sağlar fakat kesinlikle daha büyük bir uçuruma sürüklenmeniz için yükselirsiniz. Daha sonra kendi incelemeleriniz ile veya bir SEO Danışmanı tarafından bu backlinkler tespit edilerek tek tek bir dosyada toplayarak Google’a bildirilir veya tek tek url’leri toplamak yerine toplu bir şekilde Netpeak yazılımı ile bu işlemide kolayca halledebilirsiniz. İşlem süreci Google tarafından minimum 2 haftadır. Bu işlem genellikle 1 ayı bulmakta. Zararlı bağlantıların tamamen sitemizden kalkması sonrasında sıralamalarınızda düzelmeler görülecektir.

Google Disavow Nasıl Kullanılır?

google-disavow-tools-nasil-kullanilir

Tespit ettiğiniz bağlantıları .txt uzantılı bir dosyada aşağıdaki gibi toplayın.

Örneğin; domain:zararlibaglanti.com/konu-adi.html

Bu işlem sadece zararlibaglanti.com/konu-adi.html sayfasını engellemenizi sağlayacaktır sadece. Bizim tavsiyemiz ise bu tür zararlı bağlantıların geldiği siteleri komple engellemek olacaktır.

Örneğin; domain:zararlibaglanti.com

Bu işlem zararlibaglanti.com sitesinin tamamını bizden engellemiş oldu. Bu siteden hiç bir bağlantıyı Google bize yansıtmayacaktır. Listeyi bu şekilde tamamlamamız gerekiyor.

domain:zararlibaglanti.com
domain:zararlibaglanti.com
domain:zararlibaglanti.com
domain:zararlibaglanti.com

Gibi alt alta istediğimiz kadar bağlantı sıralayabiliriz. Daha sonra istediğimiz bir isimle kaydederek Google Disavow Tools aracını kullanarak bildiriyoruz. Google Disavow Tools bağlantısını tıklayarak, hazırladığınız dosyayı göndererek işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi ARA